Przełomy kariery

Kariera… słowo, którego nie da się dziś jednoznacznie zdefiniować. Dla każdego z nas bowiem kryją się pod nim inne cele i zamiary, a wzory naszych karier zdecydowanie nie są jednorodne. W dzisiejszym poście zastanawiam się nad przełomami w karierze. Jak postrzegamy siebie w wyścigu o naszą karierę?

Temat kariery i świadomego zarządzania nią wydaje się być aktualny dla każdego. Większość z nas jest narażona na zawodowe zawirowania związane z koniecznością zmiany miejsca pracy, a nawet zmianą zawodu. Chociaż wydaje nam się, że to my „jesteśmy kowalami własnego losu”, czasem może okazać się, że pod koniecznością dokonania przełomu w karierze kryją się inne determinanty.

Być może samo słowo kariera jest przez nas inaczej interpretowane w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Ciekawe są te różnice pomiędzy naszymi wyobrażeniami o karierze, sytuacją jaką zastajemy po wejściu na rynek pracy, a tym co sądzimy o karierze posiadając już bagaż zawodowych doświadczeń. Mam na to także swój autorski pomysł;p

Kariera… carraira czyli droga dla wozu…Kiedy poznałam etymologię tego słowa, będąc jeszcze studentką zupełnie inaczej niż dziś wyobrażałam sobie  swoją drogę.

1. Kariera czyli droga dla wozu to ścieżka

Stan euforii, oznaczający chęć zaangażowania się w nową pracę i obowiązki, pociąg do nowych zawodowych wyzwań, chęć ruszenia z miejsca. W moim przypadku etap pierwszy to osiągnięcie poczucia gotowości do opuszczenia sali wykładowej i zmierzenia się z rzeczywistymi wyzwaniami w praktyce.

2. Kariera czyli droga dla wozu z perspektywy woła

Stan kryzysu, związany z oporem w osiąganiu zawodowego spełnienia. W moim odczuciu jest to etap frustracji, który dotyka wielu z nas w różnych momentach kariery. Wół to określenie człowieka, który pomimo codziennej pracy stracił sens swojej kariery i nie wyznacza sobie ambitnych celów.

3. Kariera czyli droga dla wozu to trasa szybkiego ruchu

Stan dynamicznych zmian. Dla autorki jest to ten etap kiedy człowiek(pracownik) angażuje się w milion różnych działań i realizuje różnorodne (czasem niespójne) cele kariery. Jest to etap, który przynosi nieoczekiwane zwroty wydarzeń i przełomy w karierze.

P.s. Uprzejmie informuję, iż powyższa typologia nie jest zaczerpnięta z zaufanego, sprawdzonego, rzetelnego i naukowego źródła. Wizualizacje drogi są formą autorską Patrycji. Czytasz na własną odpowiedzialność:)

Czym jest dla Ciebie kariera? i w którym momencie jesteś teraz? pisz na patrycjamizerapeczek@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s