Jestę Absolwentę! I co dalej…?

Rodzisz się. Karmią Cię, wychowują, posyłają do szkoły…i zanim się spostrzeżesz bach! Kończysz studia. Na początku Twojej edukacyjnej drogi na pewno było fajnie. Poznawałeś nowych ludzi, uczyłeś się czytać i pisać, przeżywałeś swoje pierwsze love story…Potem zaczynały się schody, ale i tak dawałeś radę, aż w końcu nadszedł czas ukończenia studiów. Teraz jesteś już Absolwentę. I wiesz co? Ja też!

dajjoba.wordpress.com-jestem absolwentę-personal branding-budowanie ścieżki kariery

 

Do obrony miałam się uczyć dwa tygodnie wcześniej, ale jakoś nie wyszło. A to praca, a to brak chęci – jednym słowem ciągle coś. Stanęło na tym, że wzięłam się za notatki na 3 dni przed obroną. Nie ukrywam, stresik był, bo wrodzona ambicja kazała mi dążyć do zdobycia 5 z magisterki, choć jak powszechnie wiadomo…raczej nikt mnie o ocenę ze studiów oprócz babci pytać nie będzie. Pojechałam na uczelnię ubrana w białą sukienkę niczym aniołek, mając nadzieję, że w czymkolwiek mi to pomoże. Stanęłam przed szanowną komisją, jako pierwsza. Spędziłam w sali tortur może z 10 minut i tak oto po krótkiej chwili stałam się absolwentką Wydziału Zarządzania UŁ.

Początkowo do mnie nie dotarło, że właśnie skończyłam studia. Gdy już jednak na dobre oswoiłam się z tą myślą naszło mnie na refleksję pod tytułem: o kurcze…co dalej?

OPCJI JEST WIELE!

Jestem w tej uprzywilejowanej pozycji, że mam już pracę, którą lubię i w której się rozwijam. Zdaję sobie sprawę z tego, że jednak nie każdy ma to szczęście. Dlatego też większość absolwentów po otrzymaniu dyplomu zaczyna panicznie przeglądać ogłoszenia rekrutacyjne w poszukiwaniu wymarzonej, ciepłej posadki. Był na to czas i wcześniej, ale nie chcę tutaj nikogo oceniać. Ludzie są różni i mają różne historie. Jedni nie mieli możliwości studiować i pracować, inni po prostu woleli oddać się w pełni studenckiemu życiu. W gruncie rzeczy i jedni i drudzy mieli rację. Zatem jeśli chwilowo nie jest się pracownikiem warto zainwestować w profesjonalnie stworzone CV, dopieścić swoje profile na portalach społecznościowych i pielęgnować własną sieć networkingową, co z pewnością nie pozostanie obojętne wobec procesu poszukiwania pracy.

Z kolei jeśli ma się już pracę i właśnie skończyło się studia warto się zastanowić nad tym: czy daje mi ona satysfakcję? Czy na pewno właśnie robię coś, co jest zgodne z moimi ambicjami i celami? Czy właśnie to chcę robić w przyszłości? Posłużyć temu może bardzo uproszczona personalna Analiza SWOT. Jak jej dokonać? Po prostu weź kartkę papieru lub odpal Word’a i stwórz sobie tabelę, składającą się z 4 pól: Moje Mocne Strony, Moje Słabe Strony, Szanse w Otoczeniu i Zagrożenia w Otoczeniu. Potrzebujesz przykładu? Już służę pomocą!

Twoją mocną stroną może być na przykład kreatywność i umiejętność szybkiego uczenia się. Twoją słabą stroną będzie z kolei kiepskie zarządzanie czasem. Jako szansę w otoczeniu można postrzegać wzrost zapotrzebowania na pracowników o Twoich kwalifikacjach, zaś zagrożeniem będą chociażby zmiany w prawie pracy, których efektem będzie wzrost kosztów zatrudnienia i w konsekwencji mniej chętne zatrudnianie etatowych pracowników przez pracodawców.

Gdy już stworzysz sobie tabelę swoich mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w otoczeniu nadejdzie pora na obranie strategii działania na polu zawodowym. Istnieją 4 sztandarowe typy strategii w przypadku personalnej Analizy SWOT:

MAXI-MAXI: to tak zwana strategia agresywna. Polega na dążeniu do maksymalnego wykorzystania szans pojawiających się w otoczeniu, bazując na swoich zidentyfikowanych mocnych stronach. Innymi słowy, jest to strategia silnej ekspansji rozwojowej, inwestowania w siebie, stawiania sobie ambitnych celów i pięcia się w górę po szczeblach kariery.

MINI-MAXI: to z kolei strategia konkurencyjna. Obierając ją Twoim celem musi być przezwyciężenie swoich słabych stron, ograniczających Twój zawodowy rozwój, poprzez wykorzystanie nadarzających się okazji w otoczeniu. W tym przypadku koniecznym jest postawienie na samorozwój i doskonalenie swoich umiejętności poprzez liczne szkolenia w rozmaitej formie i poszerzanie swojej wiedzy branżowej.

MAXI-MINI: jest dla odmiany strategią konserwatywną. Jej istotą jest wykorzystanie swoich mocnych stron w celu uniknięcia zagrożeń pojawiających się w otoczeniu. Jeśli zatem jesteś pracownikiem firmy, w której chodzą słuchy o redukcji etatów – odważ się pokazać, że jesteś wartościowym pracownikiem, bez którego trudno byłoby się obejść.

MINI-MINI: jak łatwo się domyślić, jest strategią defensywną. Polega ona w dużej mierze na dążeniu do niwelowania swoich słabości przy jednoczesnym unikaniu zagrożeń napływających z otoczenia. W tej strategii walczysz już o przetrwanie na rynku pracy. Zatem pamiętaj o tym, by nigdy nie dopuścić do sytuacji, kiedy Twoje słabe strony przeważą nad mocnymi, a Ty nie zrobisz nic w tym celu, aby to odmienić.

TO JESZCZE NIE KONIEC TWOJEJ EDUKACJI!

Gwałtowny rozwój technologiczny, fakt istnienia globalnej wioski, oraz nieustanne przemiany społeczno – gospodarcze owocują tym, że na otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów nie powinna zakończyć się Twoja edukacja. W myśl koncepcji LifeLong Learning powinniśmy bowiem uczyć się przez całe życie. Nie omijaj więc szerokim łukiem studiów podyplomowych, korzystaj ze szkoleń, które niekiedy bywają bezpłatne, wpadaj na konferencje i targi branżowe, ucz się od innych, którzy posiadają już ekspercką wiedzę do której Ty dążysz i przede wszystkim czerp naukę z każdego dnia, który przynosi Ci nowe doświadczenia.

dajjoba.wordpress.com-lifelong learnning

 

Ufff…i tak oto dobrnęliśmy do końca pierwszego wpisu po dłuuugiej przerwie, za co Cię bardzo przepraszam. Mam nadzieję, że zajrzysz tu jeszcze. 🙂

Jeśli chcesz bym poruszyła na blogu interesującą Cię tematykę, napisz do mnie: dagmarapakulska@gmail.com, lub znajdź mnie na Facebooku, LinkedIn lub Twitterze.

Do zobaczenia wkrótce! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s