Networking, Twoja najlepsza inwestycja! cz. 2

 

Widzę, że tematyka networkingu zainteresowała Cię na tyle, by zajrzeć tu ponownie i dowiedzieć się nieco więcej. Bardzo się z tego cieszę! 😉 Bez zbędnych ceregieli przejdźmy zatem do rzeczy…

POZNAJ LISTĘ 10 WSKAZÓWEK, DZIĘKI KTÓRYM BUDOWANIE TWOJEJ SIECI KONTAKTÓW BĘDZIE ŁATWE, JAK NIGDY DOTĄD! 

 1. NIE WSTYDŹ SIĘ! Pamiętaj o tym, że jesteś niezwykle wartościowym człowiekiem, który posiada dużą wiedzę w swojej dziedzinie oraz wiele cennych umiejętności, którymi powinieneś się chwalić. Pisz na Facebooku, tweetuj, prowadź bloga, udzielaj się podczas wydarzeń branżowych i towarzyskich. Pozwól by Cię usłyszano i doceniono.
 2. WIZYTÓWKI WCIĄŻ NA TOPIE! Myślisz, że karty biznesowe, zwane potocznie wizytówkami są już passe? Bardzo się mylisz! Podczas każdego spotkania z potencjalnym klientem czy kontrahentem rozmowa zaczyna się do wymiany wizytówek. Dzięki nim masz szansę utrwalić kontakt z osobami, na których Ci zależy zarówno z punktu widzenia osobistego, jak i zawodowego. Jeśli nie posiadasz jeszcze swoich wizytówek – koniecznie w nie zainwestuj! Nie zapomnij przy tym, by Twoja karta biznesowa była oryginalna i wyróżniała się na tle innych. Dzięki temu na pewno zostaniesz zapamiętany! P.S. Miej na uwadze to, że wymiana wizytówek to dopiero początek kontaktu. Na drugi dzień po jego nawiązaniu warto wysłać wiadomość e-mail z podziękowaniem za miłą rozmowę. 😉
 3. WYKORZYSTUJ OKAZJE! Konferencja, wykład, targi, a może kolacja w restauracji? Każdy moment jest dobry na nawiązywanie nowych kontaktów! Zbierz się na odwagę i podejdź do ludzi, którzy wydają Ci się być interesujący. Twoim potencjalnym rozmówcą może być na przykład prelegent, który występował na danym kongresie. Nawiąż z nim intrygującą konwersację i koniecznie wymień się wizytówkami. Nigdy nie wiadomo, kiedy ten kontakt Ci się przyda. Pamiętaj jednak przy tym, że nie musisz szaleńczo zabawiać rozmową każdą napotkaną osobę. Wybieraj tylko tych ludzi, którzy mogą coś wnieść do Twojego życia zawodowego oraz takich, którym Ty w przyszłości będziesz mógł ofiarować pomoc.
 4. NIE OCZEKUJ NIC W ZAMIAN! Nie ulega wątpliwości, że wszystko w życiu ma swój cel. Networking również. Nie nastawiaj się jednak od razu na to, że nawiązanie danego kontaktu przyniesie Ci korzyści teraz lub za miesiąc czy za rok. Być może relacja, którą nawiążesz pozostanie czysto jałowa. Dlatego też nie pokazuj innym na siłę, że oczekujesz przysługi lub, że chcesz im wcisnąć swoje produkty albo usługi. Postaw na ciekawą, merytoryczną rozmowę, a wówczas kto wie co z tego wyniknie…;)
 5. BĄDŹ PRZYJACIELSKI I POMOCNY! Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że osoba do której się uśmiechnąłeś nie odwzajemniła uśmiechu? Raczej nie. Podobnie rzecz ma się w networkingu. Bądź sympatyczny i otwarty, a dużo łatwiej będzie Ci nawiązać relacje z obcymi osobami. Jeśli udało Ci się zdobyć luźny kontakt branżowy, a niedawno przeczytałeś świetny artykuł, który mógłby zainteresować Twojego niedawnego rozmówcę – napisz lub zadzwoń do niego i poleć mu go! Na pewno doceni to, że o nim pomyślałeś i nie zapomni o Tobie, gdy sam natrafi na coś co mogłoby Cię zainteresować.
 6. PRZEDSTAWIAJ INNYCH! Jeśli jesteś w towarzystwie (np. w restauracji z ludźmi z pracy) i akurat podszedł do Ciebie ktoś znajomy – zapoznaj go z pozostałymi i powiedz o nich kilka ciepłych słów. Jak mogłoby to wyglądać? Załóżmy, że w pewnej knajpie zaczepił Cię dawny kontrahent, a Ty akurat konwersujesz przy aromatycznej kawie z menedżerem zaprzyjaźnionego działu w firmie. Przywitaj się ze swoim znajomym, a następnie przedstaw mu swojego kolegę z pracy mówiąc: „To jest Jan Kowalski, mój serdeczny kolega z pracy i specjalista od systemów sieciowych„. Dzięki temu nie tylko unikniesz niezręcznej ciszy, ale również będziesz mógł liczyć na to, że przy najbliższej okazji Twój współpracownik odwdzięczy się tym samym, a Ty jeszcze bardziej rozbudujesz swoją sieć kontaktów.
 7. BĄDŹ ONLINE! Wielu Twoich potencjalnych klientów, partnerów biznesowych czy pracodawców udziela się aktywnie w sieci. Prowadzą swoje blogi lub konwersują w grupach tematycznych na Goldenline czy LinkedIn. Zaglądaj tam i Ty, prowadząc tym samym aktywny networking. Udzielaj się w dyskusjach, w których tematyce czujesz się dobrze i nie bój się zapraszać do kontaktów osoby, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Pamiętaj jednak o tym, by zadbać o profesjonalny wygląd swojego profilu. Umieść w nim wszelkie dane kontaktowe, którymi chcesz się podzielić, aktualne zdjęcie oraz uporządkowany spis Twojego doświadczenia zawodowego. Jeśli posiadasz w życiu motto, którym się kierujesz – pochwal się nim koniecznie! W sieci o wiele łatwiej przełamać lody, więc nie skupiaj się tylko i wyłącznie na świecie offline!
 8. ZADBAJ O SWOJE NASTAWIENIE!  Bądź pewny siebie i odważnie stąpaj po ziemii. Dlaczego? Ponieważ tylko ludzie świadomi swojej wartości mają szansę odnieść prawdziwy sukces. Nie myl jednak wiary we własne możliwości z zarozumialstwem, bo…tego nikt tak naprawdę nie lubi.
 9. OFERUJ SWOJĄ POMOC! W networkingu wbrew pozorom nie chodzi wcale o to by brać, lecz o to żeby dawać. Nie wstydź się zaoferować komuś pomoc w sposób profesjonalny i taktowny lecz niepozbawiony nutki poczucia humoru. Gwarantuję Ci, że Twoja oferta nawet jeśli nie zostanie przyjęta w danej chwili to z pewnością zostanie doceniona, a Twój rozmówca będzie przypominał sobie o Tobie za każdym razem, kiedy będzie poszukiwał produktów lub usług, które oferujesz.
 10. BĄDŹ SOBĄ! Nie udawaj i nie pozuj na eksperta w dziedzinie o której nie masz pojęcia. Gdy czegoś nie wiesz – nie bój się zapytać. Znajdź swoją specjalizację, w której sukcesywnie będziesz się rozwijał i chwal się swoją wiedzą z tematyki, która faktycznie Cię interesuje. Pamiętaj o tym, że tylko Twoja prawdziwa marka osobista się obroni, zaś sztuczna maska wykreowana na użytek zawodowy bardzo szybko zostanie obnażona.

I tak oto dobrnęliśmy do końca złotej 10 networkingowych rad. Mam nadzieję, że weźmiesz je sobie do serca i z powodzeniem wykorzystasz w swoim życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Zajrzyj tu koniecznie za tydzień, a otrzymasz kolejną porcję personal brandingowej wiedzy. Do zobaczenia! 

Źródła: http://www.businessknowhow.com/tips/networking.htm, http://passivepanda.com/networking-tips, http://manager.nf.pl/sztuka-networkingu,,13669,32, http://www.biznesnetworking.pl/kilka-przykladow-idealnego-networkingu/

 

6 thoughts on “Networking, Twoja najlepsza inwestycja! cz. 2

 1. Super rady. Kontakty faktycznie ułatwiają życie, wiem bo sprawdziłam. Postanowiłam również, że zainwestuję w wizytówki 🙂 Pozdrawiam!

  • A dziękuję 😉 Wizytówki to świetna sprawa. Mam nadzieję, że dostanę jedną, gdy już się pojawią. 🙂 Pozdrawiam również!

  • Dziękuję, Przemku. Miło to czytać. 😉 Ale dlaczego z bólem serca? ;P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s