Co motywuje Cię do pracy?

porady

http://www.ipla.tv/Wiedza/5000931-Poradniki-I-Hobby/5001475-Extra-Porady

Dzisiaj kontynuujemy temat z zeszłego tygodnia, czyli kwestię listu motywacyjnego. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak napisać list motywacyjny oraz jak wygląda jego struktura, gdyż jest ona ściśle określona. Ponadto przybliżę Ci wskazówki, których warto przestrzegać. Postaram się również zwrócić Twoją uwagę na błędy, jakie często popełniane są przy pisaniu listu motywacyjnego. Pamiętaj, aby ich unikać….

Struktura listu motywacyjnego dzieli się na pięć podstawowych części: nagłówek i cztery akapity. Sposób napisania nagłówka powinien zostać bardzo starannie przemyślany. W prawym górnym rogu wpisz nazwę miejscowości i datę. Poniżej z lewej strony kartki umieść swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Jeszcze niżej, ale z prawej strony kartki napisz dane adresowe firmy, do której aplikujesz. Jeżeli znasz imię i nazwisko osoby, która odpowiada za prowadzenie projektów rekrutacyjnych możesz umieścić te dane w nagłówku przy danych adresowych przedsiębiorstwa. Będzie to z pewnością Twoim atutem, gdyż spersonalizowany list motywacyjny ma znacznie większą szansę na zdobycie uznania.

Pierwszy akapit to pewnego rodzaju wstęp w Twoim liście motywacyjnym, którym dajesz do zrozumienia, że starasz się o pracę na konkretnym stanowisku. Pamiętaj również, aby zaznaczyć skąd dowiedziałeś się o danym miejscu pracy. Możesz użyć następujących słów: „W odpowiedzi na ogłoszenie umieszczone na portalu http://www.znajdzpracę.pl z dnia 07.05.2014r., chciałabym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko Specjalisty ds. HR”. Głównym celem drugiego akapitu listu motywacyjnego jest promowanie siebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko pracy. Przedstaw siebie, podaj informacje o swojej dotychczasowej drodze zawodowej i wykształceniu, osiągnieciach, którymi możesz się pochwalić czy ciekawymi projektami, w których miałeś okazję brać udział. Dokonaj selekcji informacji i zamieść tylko te istotne z punktu widzenia posady, o którą się starasz (więcej o tej kwestii pisałam we wpisie Jak napisać CV). Nie musisz wymieniać wszystkich swoich zalet, wspomnij o tych, odnoszących się do wymagań zapisanych w ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, aby nie powtarzać informacji zawartych już w CV. List motywacyjny to miejsce, w którym możesz wspomnieć o faktach, na które zabrakło miejsca w życiorysie.

11707_mini_200x200

http://manager.nf.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-jak-najlepiej-ja-przeprowadzic,,8055,25

W trzecim akapicie wpomnij o Twoich oczekiwaniach oraz wyobrażeniach, które wiążesz ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wymień również cechy i umiejętności, które mógłbyś wykorzystać w przyszłej pracy. Postaraj się przekonać rekrutera, że powinien zaprosić na rozmowę kwalifikacyjna akurat Ciebie. Przekonaj pracodawcę, że zatrudnienie Ciebie wiąże się z samymi korzyściami. Ostatni akapit pełni rolę zakończenia listu motywacyjnego, w którym wyrażasz swoją chęć spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. W tym miejscu możesz również wspomnieć o swojej dyspozycyjności i sposobie kontaktu.  Nie zapomnij podziękować osobie, która czyta Twój list motywacyjny i CV za poświęcony czas. Pisząc zakończenie możesz użyć następujących słów: „Jeżeli moja oferta uznana zostanie za interesującą z przyjemnością zgłoszę się na rozmowę, w trakcie której szerzej przedstawię swoją kandydaturę. W przypadku zainteresowania moją osobą, bardzo proszę o kontakt pod numerem telefonu 888 999 111. Z poważaniem, Jan Kowalski”. Pamiętaj również, aby umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych (podobnie jak w CV!). Jeśli jej nie zamieścisz, to niestety rekruter w ogóle nie powinien czytać Twojego dokumentu aplikacyjnego:(

Teraz znasz już strukturę listu motywacyjnego, więc napisanie tego dokumentu nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu! Warto jednak, abyś poznał również pewne wskazówki, którymi możesz się kierować oraz błędy, których unikać… Postaraj się, aby Twój list motywacyjny nie miał więcej niż jedną stronę A4. Zbyt długie i przegadane listy nie zrobią większego wrażenia na rekruterze. Jak to zrobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – zawrzyj w nim tylko informacje istotne i najważniejsze z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz. Nie ma idealnego wzoru listu motywacyjnego, gdyż należy go pisać w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Napisanie szablonu, który będzie wysyłany do każdego pracodawcy to bardzo poważny błąd, mogący przekreślić szanse na zdobycie wymarzonej posady.  Zastanawiam się co jeszcze mogę Ci poradzić…. Pisz zwięźle, unikaj strony biernej i staraj się używać strony czynnej. Używaj standardowej czcionki o rozmiarze nie mniejszym niż 10 (podobnie jak w CV). Ponadto, nie kłam i nie pisz o rzeczach, których nie będziesz w stanie później udowodnić. Uwierz mi, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wszystko wyjdzie na jaw. A nie chcesz przecież, żeby już na samym początku przypięto Ci łatkę kłamcy i oszusta, prawda? Nie zamieszczaj również informacji negatywnych, nie pisz, ze czegoś jeszcze nie umiesz.

e-mail

http://gaas-gh.org/gaas-email/

Myślę, że teraz o CV i liście motywacyjnym wiesz już wszystko i na 100% Twoje dokumenty będą strzałem w dziesiątkę. Od zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną dzieli Cię już tylko jeden krok, którym jest … dostarczenie dokumentów potencjalnemu pracodawcy. Obecnie proces ten odbywa się  za pośrednictwem internetu. Jeżeli chcesz poznać pewne rady, które ułatwią Ci napisanie e-maila do rekrutera (uwierz mi, że nie wszyscy wiedzą jak zrobić to poprawnie – wiem to z własnego doświadczenia) wróć na naszego bloga już za tydzień! Serdecznie zapraszam:)

Źródła:

http://www.workservice.pl/Dla-kandydatow/Warto-wiedziec/List-motywacyjny
http://www.praca.pl/poradniki/list-motywacyjny/funkcja-i-struktura-wspolczesnego-listu-motywacyjnego_pr-38.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s