Jak napisać CV?

rules_n_regu

http://www.wbut.ac.in/page.php?id=199

Dzisiaj kontynuujemy temat związany z pisaniem CV. W ciągu dwóch ostatnich tygodni przybliżyłam Ci rodzaje CV, które masz do dyspozycji. Teraz już wiesz, że CV chronologiczne nie jest jedyną opcją, którą możesz wybrać. Znasz przecież CV funkcjonalne, mieszane, europejskie, Skill CV oraz Success CV i wiesz również w jakich sytuacjach warto je wykorzystywać. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne (przecież nie będziesz miał drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie, prawda?). Rekruter poświęca tylko kilkadziesiąt sekund na przejrzenie każdego CV. Być może zastanawiasz się co zrobić, aby Twoja aplikacja przykuła uwagę rekrutera i aby poświęcił on więcej czasu na zapoznanie się z Twoim życiorysem. Odpowiedź jest bardzo prosta! Musisz go zainteresować, a ułatwi Ci to z pewnością znajomość i zastosowanie podstawowych reguł pisania życiorysu niezależnie od jego rodzaju. A więc zaczynamyJ

Twoje CV nie powinno mieć zbyt wielu stron. Uwierz mi, że każdy rekruter będzie miał problem z przeczytaniem kilkustronnego życiorysu, zwłaszcza gdy na ogłoszenie odpowie kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset osób. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową z pewnością nie będą miały z tym żadnego problemu. Masz już spore doświadczenie zawodowe i chcąc napisać o wszystkich zajęciach Twoje CV będzie liczyło kilka stron? Zastanawiasz się co z tym fantem zrobić? Nic trudnego! Musisz tylko dokonać selekcji informacji. Przecież aplikujesz na konkretne stanowisko i nie musisz opisywać wszystkich stanowisk, na których miałeś okazję pracować. Wyszczególnij tylko te informacje i doświadczenie zawodowe, które w największym stopniu pasują do idealnego profilu kandydata na Twoje wymarzone stanowisko. Już podaję przykład! Jesteś osobą, która ma już za sobą współpracę z kilkoma pracodawcami i obecnie szukasz nowej pracy jako Specjalista ds. HR. W przeszłości (np. w czasie studiów) pracowałeś w Mcdonald’s. Z czystym sumieniem możesz darować sobie wpisywanie tej informacji do CV. Dlatego pamiętaj, aby w miarę rozwoju kariery pomijać w życiorysie fakty, które niewiele wniosą do oceny Twoich umiejętności. Dlaczego? Ponieważ rekruter będzie miał problemy z wyciągnięciem konstruktywnych i logicznych wniosków z nieuporządkowanego i nadmiernie chaotycznego CV.

dyktando1

http://blog.bluevision.pl/2009/03/03/bledy-ortograficzne-w-e-mailach/

Bardzo ważny jest sposób pisania, dlatego zwróć uwagę nie tylko na to, co piszesz, ale również w jaki sposób to robisz. Moja rada jest taka: pisz prostym, zrozumiałym językiem, pisz krótko i na temat. „Nie owijaj w bawełnę” i staraj się unikać rozbudowanych opisów, przecież Twoim zadaniem nie jest napisanie elaboratu. I jeszcze jedna (być może najważniejsza) rzecz… błędy zarówno te ortograficzne, jak i stylistyczne. Unikaj ich jak ognia!

Nie oszukujmy się, ale wrażenia wizualne są w naszym życiu niezwykle ważne. Dlatego zadbaj, aby Twój życiorys zachęcał rekrutera do jego głębszego zanalizowania. Jak to zrobić? Już odpowiadam… Zaprojektuj je tak, aby było przejrzyste i czytelne. Napisz je na komputerze, dzięki temu rekruter nie będzie miał większych problemów z jego odczytaniem. Wybierz standardową czcionkę w rozmiarze nie mniejszym niż 10. Najważniejsze informacje powinny od razu rzucać się w oczy, dlatego stosuj pogrubienia i podkreślenie (ale nie przesadź z tym).

krotkie_nogi

http://awojska.blogspot.com/2013/01/kamstwo-czyli-nie-mow-faszywego.html

Zastanawiam się jeszcze co mogę Ci poradzić… Już wiem! Nie zmyślaj. Nie pisz czegoś, co nie jest zgodne z prawdą, ponieważ wcześniej czy później „wyjdzie szydło z worka”. Pisząc nieprawdziwe informacje tylko sobie zaszkodzisz, a przecież nie chcesz, żeby ktoś uznał Cię za oszusta, prawda?

Wyżej wymienionymi zasadami pewnie nie odkryłam Ameryki, ale niestosowanie się do nich skreśli Cię już na samym początku. I staraj się o tym pamiętaćJ Na dzisiaj to tyle. Już za tydzień postaram się zwrócić Twoją uwagę na to w jaki sposób napisać list motywacyjny (a uwierz mi, że warto go posiadać).

Chcesz dowiedzieć się jak przebrnąć proces rekrutacji z pozytywnym skutkiem? Jeśli tak, to widzimy się już za tydzień! A jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, to pisz na podsiadłowicz.anna@wp.pl.

P.S. Udanego weekendu i do zobaczenia w czwartek!

Źródło:

http://www.talentpartners.pl/strefa-dla-kandydata/jak-szukac-pracy/jak-poprawnie-napisac-cv/

2 thoughts on “Jak napisać CV?

    • Bardzo miło mi to słyszeć:) Mam nadzieję, że kolejne posty również się spodobają:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s