Zawody przyszłości (?) – post tylko trochę lifestylowy

http://www.praca.pl/poradniki/studenci/zawody-przyszlosci_pr-123.html

Czas świąt to dla wielu z nas pora na odpoczynek i złapanie oddechu, chwila na zwolnienie rozpędzonego pociągu jakim jest życie. W wolne dni nie zaprzątaj sobie głowy pracą i obowiązkami. Pomyśl o sobie, odpoczynku, zdrowiu, rodzinie, relacjach z bliskimi, bądź o każdej z tych spraw, które zaniedbujesz pokonując co dzień drabinę kariery.

A może po prostu wspólnie razem pomarzymy? Co ty na to? Gdybyśmy tak spróbowali zapomnieć o 14% bezrobociu i wyobrazić sobie siebie w zupełnie nowej roli zawodowej? Jako absolwenta innego kierunku studiów?
Może macie jakieś pomysły na stworzenie nowego zawodu na rynku pracy, który byłby dla Was jednocześnie źródłem satysfakcji (i sympatycznego dochodu)?

Hej! Czas zejść na ziemie! I zacząć myśleć o wdrażaniu swoich pomysłów w życie.
Tym czasem parę słów o zawodach przyszłości. Profesja przyszłości to zawód, który za jakiś czas stanie się ważny i potrzebny.
Czynniki wpływające na powstawanie nowych zawodów to:
rozwój społeczeństw, zmiany ekonomiczne, zmiany technologiczne.

Obszary, które najszybciej się rozwijają i w obrębie, których będą pojawiały się nowe zawody to branża: informatyczna, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, biotechnologii, nowoczesnych operacji finansowych, edukacji, kultury i rozrywki, usług w zakresie budownictwa, nieruchomości i administracji unijnej.

Wybrałam dla Was kilka nowych zawodów, które mogą stać się inspiracją do kreowania własnej ścieżki kariery:)

Broker edukacyjny- pośrednik pomiędzy klientem a rynkiem edukacyjnym, doradca edukacyjny, dobierający profil kształcenia do indywidualnych możliwości klienta, wynagradzany poprzez prowizję od instytucji edukacyjnych.

Coolhunter- wyławiacz nowych trendów w modzie i pop kulturze.

Ekspert ds. technologii dydaktycznych- zajmuje się projektowaniem nowych form, metod, środków nauczania i uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Fundraiser- specjalista ds. pozyskiwania funduszy na działania dobroczynne.

Groomer- fachowca w dziedzinie fryzjerstwa dla psów i kotów.

Hipoterapeuta- specjalista ds. terapii z wykorzystaniem koni.

Konsultantka ślubna- organizatorka ceremoni ślubnej i weselnej dbająca o każdy szczegół aby przedsięwzięcie było udane.

Mystery shopper- tajemniczy klient, którego zadaniem jest przeprowadzanie wizyty audytorskiej w punkcie obsługi klienta.

Tanatopraktor-  osoba, która wykonuje makijaż, balsamuje ciała, nakłada tipsy… zmarłym.

Terapeuta oddechowy- osoba, która wspomaga lub wymusza oddech pacjenta, oraz prowadzi rehabilitację oddechową z wykorzystaniem respiratora.

Underwriter- zajmuje się przeprowadzaniem oceny ryzyka ubezpieczeniowego, decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu ubezpieczenia.

Zoopsycholog- specjalista od relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem towarzyszącym, przeprowadza rozmowy z właścicielami zwierząt, planuje terapię dla pupila, którego zachowanie jest niepożądane.

Prężnie rozwijające się branże wyznaczają kierunki edukacji, w które warto inwestować. Czy zgadzacie się z tym, że jedynie politechniki zapewniają absolwentom zatrudnienie? Czy trendy na rynku pracy nie dają szansy na zaistnienie humanistom? Może to właśnie potencjał humanistów stanie się motorem do wielkich zmian, nowych przedsięwzięć i powstawania przyszłościowych zawodów.  W zasadzie każda myśl techniczna potrzebuje pomysłu na ubarwienie jej i zakomunikowanie Światu! Nie tylko wiedza techniczna, ale także szereg miękkich kompetencji (chociażby zdolności komunikacyjne, empatia, otwartość na zmianę, elastyczność działania, umiejętność zarządzania czasem, konfliktami, budowanie zaangażowania) pozwalają odkryć potrzeby społeczeńst i wyjść im na przeciw.

Chciałabym poznać Wasze opinie na ten temat. Zapraszam do komentowania.
Patrycja

Źródła:

http://www.wup.lublin.pl/wup/foty/fckeditor/File/ciz/poradnictwo/kluby/nowe_zawody.html

http://www.edulandia.pl/matura/56,118553,14085263,Zawody_przyszlosci__Oni_znajda_zatrudnienie.html

 

4 thoughts on “Zawody przyszłości (?) – post tylko trochę lifestylowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s