Kreatywne (?) rozmowy rekrutacyjne

Spośród setek ofert pracy, trudno byłoby znaleźć taką, w której pracodawca nie wymagałby od Ciebie KREATYWNOŚCI. Kreatywny, twórczy, innowacyjny, pomysłowy, podejmujący inicjatywę jako pierwszy… Pomijając kwestię, czy w naszym osądzie kreatywność jest rzeczywiście najważniejszą kompetencją przyszłego pracownika, spróbujmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i przygotować się na ewentualność sprawdzania naszej kreatywności. Wybrałam dla Was popularne elementy rozmowy rekrutacyjnej, na które możecie się przygotować.

1. Kreatywne pytania
W ostatnim czasie rekrutujący posługują się narzędziami sprawdzającymi płynność, giętkość i oryginalność myślenia. Możesz spodziewać się pytania: jakie funkcje pełni np. kredka? Jakie inne zastosowania może mieć widelec? Z czym kojarzy Ci się słoń? kosz na śmieci? parasol ogrodowy? balkon?
Bardzo ważne jest abyś zaproponował rekruterowi jak najwięcej odpowiedzi, nawet jeśli niektóre z nich wydają Ci się nieracjonalne. Staraj się łączyć różne cechy przedmiotu, aby Twoje odpowiedzi były jak najciekawsze.

Jakie zastosowanie może mieć wg mnie widelec? Wpadło mi do głowy kilka pomysłów: do jedzenia odpowiedni gęstych substancji oczywiście, do mieszania herbaty jeśli wszystkie łyżki są akurat brudne, do drapania po plecach, do grożenia włamywaczowi czyli do samoobrony, do rzucania w tarczę (zamiast lotki), do rozładowania emocji poprzez mocne trzymanie za uchwyt, do wydłubywania małego przedmiotu ze szpary, bądź spod łóżka, bądź z zęba (?), do otwierania słoika przez podważanie zakrętki, do wszelkiego rodzaju zdobień, jeśli potrzebujemy akurat trzech kropek w lini prostej bądź trzech lini równoległych, do czesania włosów na biwaku, do skrobania np. kory drzew, do otwierania wina, do skrobania tapety ze ściany, do spulchniania ziemi w kwiatach, do sprawdzania czy ciasto z piekarnika jest już gotowe, do konstruowania placu zabaw dla chomika, do otwierania zamka, kiedy zgubimy klucz, do naprawiania roweru, może też służyć jako stopka do roweru, do pisania, do pozowania kiedy mamy ochotę rysować martwą naturę, do przebiórki w Posejdona, może być wieszakiem, jeśli dobrze wypolerujemy także lusterkiem itd…

2. Kreatywne zadania
Rekruter może poprosić Cię także o wykonanie pewnych czynności np. skonstruowanie jakiegoś przedmiotu z danych elementów, wykonanie nietypowego zadania matematycznego, wykonanie zadania ruchowego, zademonstrowanie uczuć, wrażeń, sądów. Pamiętaj jednak, że nie jesteś zobligowany do wykonania każdego z tych zadań. Niektóre są w pełni zasadne, np. to które ukazuje poniższy rysunek.

 

Kiedy zadanie wiąże się ze stanowiskiem pracy, na które rekrutujesz, bądź z kulturą organizacyjną firmy, warto zaprezentować się jak najlepiej. Nie jest to trudne jeśli wcześniej rzetelnie przygotujesz się do rozmowy. Jeśli jednak aplikujesz na stanowisko specjalisty ds. zakupów to prośba o zaśpiewanie swojej ulubionej piosenki, nie jest celnym pomysłem rekrutera. Nie bój się odmówić wykonania zadania jeśli narusza Twoją godność osobistą, jest obraźliwe, bądź wydaje Ci się po prostu niestosowne.

Masz ochotę opowiedzieć nam o przebiegu Twojej nietypowej rozmowy rekrutacyjnej? Napisz na: patycjamizerapeczek@gmail.com
Zaglądajcie do Nas:)  nowe posty we wtorki, czwartki i soboty;)

Źródła:
http://dnipracodawcow.pl/baza-wiedzy/artykuly/18-nietypowe-rozmowy-kwalifikacyjne-jak-odpowiadac-na-kreatywne-pytania-jak-reagowac-na-dziwne-zadania/
http://www.kariera.pl/czytaj/869/nietypowe-testy-rekrutacyjne/

One thought on “Kreatywne (?) rozmowy rekrutacyjne

  1. Pingback: Myślenie- twórczość- rozwój | Witaj na Dajjoba! Budowanie własnej ścieżki kariery to niełatwy kawałek chleba. Dajjoba podpowie Ci jak go odpowiednio pokroić by zjeść ze smakiem. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s