Hire me… please

Sobota rano.. pijesz gorącą herbatę i spoglądasz w okno ponurym wzrokiem. W Twojej głowie kotłują się myśli. Chcę mieć pracę zgodną z moimi oczekiwaniami, chcę żeby była stabilna, satysfakcjonująca. Chcę być godnie wynagradzany. Nie jestem leniem, ani nieukiem. Po prostu nie otrzymałem jeszcze szansy, na którą tak mocno liczę. Wyobrażasz sobie ten moment, kiedy na wyświetlaczu pojawi się nieznany numer, a Ty podekscytowany odbierzesz telefon. Nie, to nie Pani z HR-u, tylko upierdliwa sieć telekomunikacyjna proponuje Ci przeniesienie numeru. Wysłanie 150 CV znów nie przyniosło efektu.

 

Czy zatem istnieją jakieś skuteczne sposoby, aby poszukiwanie pracy nie było koszmarem naszych czasów? Szczerze? Nie wiem, ale wciąż szukam nowych inspiracji i motywacji do działania.

Jedną z nich jest „Dziesięć rad na twórczą drogę” zaproponowanych przez prof. K.J. Szmidta. Spróbujmy przyjrzeć im się z perspektywy poszukiwania pracy. Do dzieła.

1. Bądź otwarty. Zdejmij z oczu klapki, rozejrzyj się, naucz się wychwytywać problemy. Dostrzeganie problemów jest narzędziem konstruowania najlepszych rozwiązań. Zadawaj pytania innym, sobie samemu. Bądź ciekawy świata. Szukaj nowych metod poszukiwania pracy, jeśli te które znasz nie przynoszą efektów.

2. Nie klasyfikuj zbyt wcześnie. Unikaj szufladkowania ludzi i rzeczy. Wydaje Ci się, że pewne zawody nie są przeznaczone dla Ciebie? Skąd wiesz, jeśli nie spróbowałeś. Przecież księgowy nie musi być nudziarzem przykutym do biurka. To tylko stereotyp. (Swoją drogą, znasz jakiegoś interesującego i pozytywnie kreatywnego księgowego?)

3. Odraczaj oceny. Daj sobie czas na generowanie pomysłów, a dopiero potem oceniaj je krytycznie.

4. Wykorzystuj grę wyobraźni. Używaj swoich zdolności wyobrażeniowych, fantazjuj, generuj własne marzenia, nie wzorując się na treściach przekazów medialnych. Ta propozycja wartości zatrudnienia, którą dostrzegasz w wielu prestiżowych firmach jest efektem pracy specjalistów marketingu, zzl, employer brandingu. Nie pozwól, aby to oni budowali wizję Twojej pracy i Twojego życia.

5. Toleruj wieloznaczność. Traktuj innych ludzi , ich opinie i poglądy jako zasób wiedzy i źródło poznania świata. Broń swojego zdania, ale i cudzej godności.

6. Twórz kombinacje. Łącz przeciwieństwa i obserwuj efekty. Duże z małym, nowe ze starym? Humaniści z inżynierami? Środowisko międzykulturowe? Wiedza z praktyką? Praca i przyjemność?

7. Bądź spontaniczny i dowcipny. Nie obawiaj się eksponować swojego poczucia humoru. Rób to z wyczuciem i dobrym smakiem. Humor na rozmowie rekrutacyjnej, aby rozładować napięcie i stres? Czemu nie. Pamiętaj, tylko o stosowności wypowiedzi.

8. Przeciwstawiaj się modzie i rutynie. Nie podążaj ślepo za trendami. Trend studiowania na politechnice nie jest gwarantem lepszej pracy i większych zarobków. Nie powielaj, bądź oryginalny, pamiętaj o swoich wartościach i przekonaniach. Działaj niezależnie.

9. Żyj własnymi przygodami. Nie trać energii na powielanie historii innych ludzi. Przestań plotkować o Zosi, która dostała pracę po znajomości i Franku, który ma szczęście w życiu i jakimś cudem udało mu się więcej zarobić. Nie narzekaj na niesprawiedliwości świata i nie rozpamiętuj przykrości. Twórz nowe przygody, bo liczy się przyszłość.

10. Bądź ekspresyjny. Śpiewaj, tańcz, recytuj, działaj, angażuj się, pisz bloga(o!), twórz nowe rozwiązania, projektuj, rozmawiaj z ludźmi, nawiązuj relacje. Znajdź pasję, która wypełni nudę i będzie sposobem na odprężenie.

A Ty co robisz, aby lepiej/ skuteczniej/ efektywniej osiągać swoje cele??

Zapraszam do czytania naszego bloga oraz odwiedzania fanpage’a.
Masz jakieś sugestie wobec powyższego artykułu? Napisz na: patrycjamizerapeczek@gmail.com

Źródła:
Szmidt K. J., Pedagogika twórczości, Idee- aplikacje- rady na twórczą drogę, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2005.
hrstandard.pl/2012/03/05/zarzadzanie-kreatywnoscia/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s